Main menu

Zmiany przepisów prawnych w roku 2017

W 2017 roku zmiany dotkną niemal każdej dziedziny naszego życia. Począwszy od tych dotyczących przepisów drogowych i uprawnień młodych kierowców, poprzez zmiany w systemie ochrony zdrowia, edukacji, w administracji, podatkach i handlu. Dużo zmian będzie także w prawie pracy.

Istotna zmiana dotycząca wszystkich kierowców – Starosta będzie mógł podjąć postępowanie o zatrzymaniu prawa jazdy kierującemu, który złamał przepisy, nawet jeśli policja fizycznie nie odebrała mu dokumentu, zakłada nowela ustawy o kierujących pojazdami, która wchodzi w życie 1 stycznia.

Od 1 stycznia 2017 r. wchodzą w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa, co jest zgodne z zapowiedziami premier Beaty Szydło. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów.

Rok 2017 to także wiele zmian w podatkach. 1 stycznia wchodzi w życie „duża” nowelizacja ustawy o VAT. Jej celem jest ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych. Nowela zakłada też utrzymanie do końca 2018 r. stawek VAT: 8 i 23 proc.

Dojdzie także do obniżki stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc. Obniżona stawka ma obejmować firmy – płatników CIT – których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie.

 Inna wchodząca w życie nowelizacja ustawy o CIT zakłada obniżenie z 15 tys. euro do 15 tys. zł limitu transakcji gotówkowych dokonywanych przez firmy.

To tylko niektóre zmiany. Bardzo wiele zmian dotyczy także obszaru prawa pracy – minimalne stawki godzinowe 13 zł brutto, minimalnego wynagrodzenie – 2000 zł brutto, czas pracy, obowiązek ewidencji liczby godzin realizacji zlecenia i wiele innych.

By łatwiej przebrnąć przez te zmiany i nie narażać się na straty – skorzystaj z naszych szkoleń – Zmiany w prawie pracy 2017 r. Rezerwuj już dziś!

Podkarpacka Agencja Bezpieczeństwa Biznesu MAAT      +48 533 934 877  +48 509 394 580     m.hajnus@kancelaria-maat.pl    ul. 3 maja 28/22, 35-030 Rzeszów